Teologs un garīgās izaugsmes skolotājs Juris Rubenis: "Aiziešana bija sāpīgākais lēmums manā dzīvē"
Foto: atrasts internetā, google.lv
Ieskats dažās atziņās, kuras intervijā žurnālam "Ieva" 2018. gada 15. augustā paudis bijušais luterāņu mācītājs Juris Rubenis, tagadējais Integrālās izglītības institūta programmas direktors un meditāciju nama "Elijas nams" retrītu un garīgās izaugsmes skolotājs.
Sūfisma pētnieks Viljams Čitiks: "Viņš ne Viņš" | Atziņas
Kolāža: Didzis Kukainis
Lai gan ļoti cītīgi cenšos iegādāties un lasīt domāšanu veicinošo un prātu asinošo žurnālu "Rīgas laiks", retāk sanāk tajā publicētās intervijas tā padziļinātāk pārdomāt, piefiksēt sev kādas atziņas un ar tām caur šo blogu padalīties arīdzan ar maniem lasītājiem un sekotājiem. Tad nu esmu nolēmis drusku "laboties" un tā sirsnīgāk iedziļināties šī gada augusta "Rīgas laiks" žurnāla numurā, jo tur ir publicēta intervija ar ievērojamu islāma tekstu pētnieku un interpretu Viljamu Čitiku, kura teiktajā nudien ir vērts ieklausīties. Arī tādā kontekstā, kādā man vairāk interesē, respektīvi, viņš pieskaras arī sūfismam, kas ir arī mans interešu loks attiecībā uz islāma tekstiem, ja mēs tā pavisam godīgi runājam. Īsti citi islāma teksti mani ne visai interesē, bet sūfismā ir kaut kas iedvesmojošs, aizraujošs, interesants, pat savā veidā noslēpumains un mistisks. Ne velti to [sūfismu] tā arī dēvē - par islāma mistisko mācību un atzaru. Pilnu interviju ar Viljamu Čitiku lasiet "RL" 2017. gada augusta drukātajā numurā vai arī RL mājaslapā. Intervijas autors Arnis Rītups par Čitiku saka: "Čitika rūpīgais darbs ar Ibn Arabī un Džalāladīna Rūmī tekstiem sakņojas plašākā interesē par sūfismu kā islāma sirdi. Šīs sirds saprašanā neiztikt bez prāta darba, taču prāts, kas te nepieciešams, ir uzmanīgas atvērtības un koncentrētas ieklausīšanās prāts."
Pēteris Kļava: Neviens nav vainīgs
Kolāža: Didzis
Kukainis
Reizēm ir vērts aiziet ciemos, lai uzzinātu, kurā žurnālā kāda vērtīga intervija nopublicēta, jo man pašam neienāktu prātā pārlasīt visu žurnālu virsrakstus, lai piefiksētu vērtīgas sarunas ar patiesi nozīmīgiem cilvēkiem. Tā es biju ciemos pie "Neatkarīgās izglītības biedrības", kur klausījos un skatījos sarunu ar mācītāju un teologu Juri Cālīti, un pēc sarunas nejauši uzzināju, ka jaunajā "Unā" esot saruna ar reanimatologu Pēteri Kļavu. Braucu mājās, gāju kioskā pie stenda un pirku tik šo žurnālu nost, jo ar Pēteri interviju nevarētu palaist garām. Pēteris Kļava noteikti daudziem liekas skarbs, ass, pat nežēlīgs savos izteikumos, tāda sajūta varētu rasties, kad palasa arī šo interviju, bet - ja spēj izlobīt būtiskāko un labākās atziņas no ikvienas intervijas, tad tas noder kā savveida vieduma skolotājs. Un Pēteris Kļava, neapšaubāmi, tāds ir. Lai arī ne visam es pilnībā piekristu, tomēr ir lietas, kuras es viņa sacītajā saklausu un tās akceptēju, tādēļ - šī bloga lasītāji, nododu jūsu rīcībā tās intervijas atziņas, kas ir vērtīgas, lai paturētu redzeslokā un ieklausītos to domā! Lai noder!
Vairāk lasiet decembra UNĀ un ekiosks.lv
Vīrietis mežā - mācītājs Juris Rubenis | Atziņas
Kolāža: Didzis Kukainis
Žurnāla "Santa" 25 gadu jubilejas numuru iegādājos tikai viena vienīga iemesla dēļ - tajā publicēta žurnāla galvenās redaktores Santas Dansbergas-Ančas saruna ar vīrieti mežā - mācītāju, teologu un domātāju Juri Rubeni. Kā raksta Santa, "Juris Rubenis pašlaik uzskatāms par vienu no latviešu garīgajiem līderiem" un es pilnībā varu tam tikai piekrist. Mācītājs Rubenis ir tas cilvēks, kura sirdsgudrajā padomā vajadzētu ieklausīties, no kura ir iespējams ļoti daudz ko gūt savai dvēselei un iekšējās pasaules izkopšanai, kā arī - saprasto nodot tālāk. Pavisam nesen apgādā "Zvaigzne ABC" klajā nāca Jura Rubeņa jaunākais darbs - grāmata par attiecībām, mīlestību un, jā, arī seksu - "Viņa un Viņš" (mans apskats lasāms šeit | 10 atziņas no grāmatas - šeit). Šajā publikācijā es ar sava bloga starpniecību vēlos līdzdalīt tās atziņas, kas uzrunāja mani lasīšanas gaitā un kuras nudien ir vērts piefiksēt, paturēt savā redzeslokā un laiku pa laikam pārlasot, neaizmirst! Lai svētīgi un noderīgi, mīļie draugi!
Mācītājs Juris Rubenis: "Attiecības ir vienkāršas" | Atziņas
Kolāža: Didzis Kukainis
Kā izveidot un nepazaudēt savstarpēji smalko attiecību ķīmiju, lai arī pēc desmitiem gadu kopdzīves vienam ar otru būtu interesanti? Mācītājs un teologs Juris Rubenis nesen klajā laida savu jaunāko grāmatu "Viņa un Viņš" - par mīlestību, attiecībām un seksu. Caur šīs grāmatas lappusēm mācītājs aicina palūkoties ne vien uz savas dzīves attiecībām, bet arī uz visas pasaules norisēm caur garīguma un vērtību prizmu, novērtējot to, kas mums pieder un aizdomājoties par to, kā mēs varam kļūt viens otram labāki, tuvāki un mīlestības pilnāki. Grāmata ir smalka, tā jālasa un jāpārlasa, lai visu tajā rakstīto uztvertu līdz sirds dziļumiem. Nesen žurnālā "Sestdiena" ( 7. - 13. okt., 2016.) bija publicēta saruna ar teologu Juri Rubeni, tad nu līdzdalu arī jums mani uzrunājošās atziņas no tās.
Pauls Kaligs: Filozofija kā tīra prieka avots
Kolāža: Didzis Kukainis
Žurnāla "Rīgas Laiks" septembra numurā ir publicēta saruna ar kādu ļoti viedu vīru, ievērojamu filosofu Paulu Kaligu. Protams, ne-filosofiem un tiem, kuri nav draugos ar akadēmisko filosofiju, diezin vai kaut ko izteiks viņa zinātnisko interešu lauks - Plotīna pētniecība. Tad nu drusku paskaidrošu, kas tas tāds Plotīns ir (bija?) un kādēļ mani personīgi šī intervija un tajā paustais uzrunāja, lai šajā sadaļā es publicētu viedākās atziņas no šīs intervijas ar Kaligu. Kā mums vēsta Vikipēdijas šķirklis par Plotīnu, tad Plotīns tiek saistīts ar 19. gs. ieviesto neoplatonisma kustību jeb filosofiju. Plotīna slavenākais darbs ir viņa "Eneādas", par kurām arī Kaligs ir rakstījis komentārus un viens no komentāru izdevumiem ir redzams arī titulbildē. Plotīna darbs ir ietekmējis visa veida mistiķus un misticismu daudzu gadsimtu garumā, ieskaitot kristīgo, islāma, pagānu u.c. metafiziskos pasaules uzskatus. Plotīna pētnieks un komentators Kaligs caur interviju uzrunāja ar to, ka, šķiet, viņa sniegtās atbildes par meklētāja dabu un tās saistību ar lielajiem filosofiskajiem jautājumiem lielā mērā sakrīt ar manu pasaules ieskatu, kaut gan, kā jau vienmēr, ne visam varētu pilnīgi piekrist. Tomēr šī intervija ir domāšanu raisoša un atbildes un jautājumus risinoša - tas arī ir galvenais, lai tā uzrunātu! Lai noder!
Teologs Juris Rubenis "Gaisma caur plaisu"
Kolāža: Didzis Kukainis
Pavisam nesen izdevniecība "Zvaigzne ABC" klajā laidusi Latvijā, šķiet, respektētākā un sirdsgudrākā mācītāja, teoloģijas doktora un kontemplācijas, meditācijas skolotāja Jura Rubeņa jaunāko grāmatu "Viņa un Viņš. Mīlestība. Attiecības. Sekss". Pēc šīs grāmatas iznākšanas žurnāls Ir aicinājis mācītāju Rubeni uz sarunu par šo grāmatu un tajā iekļautajām tēmām. Kā jau vienmēr, arī izlasot šo interviju, mani uzrunāja mācītāja vēstījums un ar būtiskākajām intervijas atziņām vēlos padalīties arī ar citiem.
Mācītājs Kaspars Simanovičs: "Jēzus bija grēkāzis"
Kolāža: Didzis Kukainis; foto: žurnāls "Una"
Mani pārņēma patiess prieks, kad uzzināju, ka žurnālā "Una" ir publicēta intervija ar domātāju un vienu no pašreizējiem trim Lutera draudzes mācītājiem Kasparu Simanoviču. Izdevniecībā "Dienas Grāmata" nesen klajā nāca viņa sprediķu krājums "Torņakalna sprediķi", tādējādi šī intervija žurnālā ir savveida turpinājums grāmatai, lai lasītājs Kasparu ieraudzītu ne vien kā mācītāju, bet arī kā aktuālo norišu vērotāju un domātāju. Neapgāžami, tas noved pie savveida konfrontācijas un to ikviens no mums varēja pamanīt, lasot Lutera draudzes mācītāju kopīgo paziņojumu par viņu nostāju sieviešu ordinācijas jautājumā Latvijas evaņģēliski luteriskajā baznīcā. "Jēzus bija grēkāzis" - intervijai piešķirts provokatīvs virsraksts, bet, manuprāt, tas ir pozitīvi skaļš, jo aicina domāt... Nenonivelēt mums piešķirto Dieva dāvanu - prātu! Kaspars arī šajā intervijā caur savām atziņām mudina to neaizmirst!
Žurnālists Aidis Tomsons: "Mīlestība dara dzīvi vieglāku"
Foto: atrasts internetā, google.lv; kolāža - Didzis Kukainis (blogeris Didzis)
Vienīgais antīkās vēstures profesors Latvijā Harijs Tumans: "Un lai notiek, kam jānotiek!"
Foto: Latvijas Universitāte; kolāža - Didzis Kukainis (blogeris Didzis)
Kur palikuši mūsdienu varoņi, un kādi tie ir iepretim sengrieķu ideālam? Pārdomās dalās vienīgais antīkās vēstures profesors Latvijā Harijs Tumans, kurš nupat saņēma titulu "Gada vēsturnieks Latvijā 2015".
Atziņas gūtas no intervijas ar
profesoru žurnālā "Ir", #12 (309), 24.-30.III,
2016.
Aidis Tomsons "Mīlestība liek arī uzupurēties"
Foto: "Vēstis adventistiem"; kolāža - Didzis Kukainis
Juris Rubenis "Jāsāk katram ar sevi"
Foto: atrasts internetā, google.lv; kolāža& teksts - mans roku darbs ;)
Jēzus laikā pasaule bija vēl skarbāka nekā tagad un patiesībā lielākā cīņa katram no mums jāizcīna nevis ar kādiem ārējiem ienaidniekiem, bet gan sevi pašu. Tā ir augsta pilotāža, ko sasniedz pavisam nedaudzi cilvēki: kad tava iekšpuse pilnībā sakrīt ar ārpusi, kad tev nekas nav jāslēpj. Tas ir mūsu lielais aicinājums - būt tiem, kas mēs esam. Neraugoties uz to, ka neesam perfekti, mēs varam darīt lielas, skaistas un labas lietas.
Juris Rubenis "Caur sirdi"
Foto: atrasts internetā, kolāža un teksts - mans roku darbs ;)
Mācītājs un kontemplācijas skolotājs Juris Rubenis "aicina nemeklēt apstāšanās vietu pasaulē, kur būs laime, jo tādas vietas nav, bet uzdrīkstēties iet jaunos ceļos".
Džordžs Šalaba "Starp depresiju un utopiju"
Foto: atrasts internetā, google.lv
Žurnāla "Rīgas laiks" 2016. gada marta numurā ir publicēta plaša intervija ar neatkarīgo amerikāņu literatūras kritiķi Džordžu Šalabu. Tās nosaukums, kā jau lasāt arī virsrakstā un blakus viņa bildei, ir "Starp depresiju un utopiju". Jā, patiesi, jo Šalaba 40 gadus klusi un kautrīgi cieš no depresijas. Aiz šīs intervijas žurnālā seko viņa slimības vēstures izklāsts. Dīvains cilvēks (vārda labākajā nozīmē!), vai ne? Ieklausīsimies viņa atziņās, kuras intervijas lasīšanas gaitā mani uzrunāja un ar kurām vēlos līdzdalīties ar jums, lasītāji!
Deniss Hanovs "Nedzīvot mītā"
Attēls: žurnāls "Ir", #8 (305), 2016. gads
- Demokrātija ir ideoloģija, kas iekļauj visus atšķirīgos, ļaujot katram sasniegt dzīves kvalitāti.
- Laimes kategorija nozīmē arī to, ka cilvēks neatkarīgi no ticības, dzimuma, seksuālās orientācijas, izglītības, materiālā stāvokļa var atrast sabiedrībā sev telpu un brīvi iekļauties.
- Eiropā atgriežas aukstā kara temperatūra. Šeit saskatu vislielākos riskus, ka padomija var atgriezties mūsos, varam būt šī vīrusa nesēji. Ar 4. maiju nekas nav beidzies, bet gan sācies. Mums vajag dziļas domāšanas pārmaiņas.
- Mums jāsaprot, ka demokrātija pastāv tikai tik tālu un ir tik plaša, cik ir tās nesēju.
- Tāpēc, ka cilvēktiesību telpai izplešoties uz visiem, ir arvien mazāk risku, ka nemarginalizēs mani pašu.
- [Imanuels] Kants [..] "Kas ir apgaismība?" Tā nozīmē pārtraukt prāta nepilngadību, saka Kants. Pŗāta pilngadība nozīmē pašam analizēt procesus. Kamēr esam nepilngadīgi, kāds mūsu prātam vienmēr uzkundzēsies. Kants kā piemēru min baznīcu, bet pretendentu šodien ir daudz. Vairākus gadsimtus Eiropā apgaismotie prāti cīnījās par brīvības telpu, bet šodien mēs tiecamies to sašaurināt.
- Mūsu konservatīvie politiķi ir ideāli Putina sabiedrotie. Nevajag pat Kremļa medijus! Tas ir ļoti bīstami situācijā, kad Eiropa ļoti strauji zaudē demokrātijas vērtības.
- Dzimums nav ieslodzījums, bet brīvības telpa.
- Gribam dekonstruēt pieņēmumu, ka dzimte ir kaut kas statisks. Kā filosofe Džūdita Batlere saka, dzimte ir sabiedrības konstruēts priekšstats par dzimumu. Virsslānis.
- Pamatatšķirība starp cilvēktiesību un neokonservatīvo skatījumu ir tā, ka dzimte ir nenoteikta, plūstoša realitāte. To var izvēlēties un piemērot. Arī dzimums ir maināms, jo psihe var diktēt citus priekšstatus nekā ķermenis. Tu vari justies svešs savam ķermenim. Bailes sabiedrībā no tā ir tāpēc, ka tas nozīmē robežu pārkāpšanu.
- Bailes vispār ir egoistiskas, tas ir jautājums par komforta zonu: man jāpierod pie jaunā, tas jāatšifrē. Stereotips ir ērts dīvāns, no kura negribam piecelties. Atkal atgriežamies pie nepilngadības: gribam vienkāršas atbildes un lai nav jādomā par sarežģīto.
Intervija ar RSU profesoru Denisu Hanovu. Žurnāls "Ir", #8 (305), 2016.gads