Vienīgais antīkās vēstures profesors Latvijā Harijs Tumans: "Un lai notiek, kam jānotiek!"
Foto: Latvijas Universitāte; kolāža - Didzis Kukainis (blogeris Didzis)
Kur palikuši mūsdienu varoņi, un kādi tie ir iepretim sengrieķu ideālam? Pārdomās dalās vienīgais antīkās vēstures profesors Latvijā Harijs Tumans, kurš nupat saņēma titulu "Gada vēsturnieks Latvijā 2015".
Atziņas gūtas no intervijas ar profesoru žurnālā "Ir", #12 (309), 24.-30.III, 2016.
- Ar domas dzimšanu ir tāpat kā ar mūzikas vai mākslas dzimšanu - piespiedu kārtā neko nevari izspiest no sevis.
- Tā sen zināma metafora, ka radoša darba darīšana pielīdzināma grūtniecībai un dzemdēšanai. Žoržs Simenons tik burtiski to uztvēra, ka pat rakstīja savus detektīvus uz koka galda - gultas, ko bija ieguvis no dzemdību nama.
- Varonība ir kultūras produkts. Ir kultūras, kurās nav varonības ideāla, vai arī tas kā vērtība ir mazizteikts. Jautājums ir par vērtību sistēmu, bet vērtības rada motivāciju. Kas tad ir varonības pamatā? Gatavība nāvei. Varonība sākas tur, kur beidzas bailes mirt augstāku vērtību labā. Varonība būtībā izpaužas uz dzīvības un nāves sliekšņa.
- Ir ārkārtīgi liela atšķirība, vai cilvēks ar varonību izglābj citu dzīves, savu valsti, vai iznīcina nevainīgus cilvēkus. Varonis nav robots, kas nogalina. Ir nepieciešams ētiskais kodols un cīņas noteikumi. Tieši dzīvības un nāves robeža atklāj, kas ir kas.
- "Dari, kas tev jādara, un lai notiek, kam jānotiek!" Tātad es zinu, kas man jādara, lai notiek, kas notikdams. Ja man par to būs jāmirst, es miršu.
- Esam sevi izsmēluši. Kas ir mūsdienu varonis? Killers no masu kultūras lauka. Supermens. Vai varoņi kā karikatūras, par ko ironizēt... Šodien nevajag varoņus: karo profesionāļi, tas ir dienests.
- Lai tauta saprastu savu vietu pasaulē, jāskatās tam pāri.
- Līderis, kuram ir ideāli un goda kodekss, var mainīt pasaules kārtību.
- Senajā Grieķijā varoņi bieži nonāca konfliktā ar valsti. Valsts kā ierobežojums. Vistīkamākais bija viduvējais pilsonis - mietpilsonis bez ambīcijām, no kura tika prasīta māka sadzīvot ar citiem, nelekties un būt savā vietā. Varonība ir gluži pretējais - tiekšanās pāri rāmjiem uz zvaigznēm. Ikdienišķības pārvarēšana. Valsts tādos varoņos nav ieinteresēta, tie apdraud sociālo kārtību.
- Mūsu ideāls ir personīgā labklājība. Nauda un bauda. Cilvēks tiek audzināts patērēšanai. Strādā un pelni, lai baudītu! Naudu apēst, naudu izvadīt, un lai nebūtu nekādas citas motivācijas dzīvot. Es domāju, ka mūsu civilizācija tādu cilvēku šodien programmē.
- Mūsdienu kultūru ļoti noplicina tas, ka zudusi klasiskā izglītība. Klasiskās izglītības uzdevums bija attīstīt personību. Padarīt glītu. Ko? Cilvēku.
- No cilvēciskā viedokļa man Eiropas civilizācijas žēl, jo mēs redzam to vēlīnā stadijā. Taču civilizāciju likteni mēs nevaram iespaidot. Tāpēc labāk domāsim par šodienu - kas ir labākais, ko katrs savā vietā varam izdarīt. Citiem vārdiem: dari, kas tev darāms, un lai notiek, kam jānotiek.