Dr. Emīlija Elizabete Lahti «SISU maigais spēks»
![sisu.jpg](https://site-1650.mozfiles.com/files/1650/medium/sisu.jpg)
Photo by Marek Piwnicki on Unsplash
Sen neesmu rakstījis kādas izlasītas grāmatas aprakstu, vai ne, draugi? Ne jau tikai savas profesionālās aizņemtības dēļ, taču arī savu personīgo dzīves sarežģījumu dēļ. Ilgi nevarēju pieķerties tai īstajai grāmatai, kura mani emocionāli uzrunātu attiecīgajā brīdī un tieši tajā dvēseles stāvoklī. Piegāju pie saviem grāmatu plauktiem, cilāju vienu sējumu, pacilāju citu, domāju, lasīt vai nu filozofiju vai kaut ko teoloģiska satura... Tad pievērsos vēl nelasīto grāmatu plauktiņam, veicu tādu nelielu iekšēju domu diskursu par un ap savas dzīves esošajiem izaicinājumiem, to iespējamajiem risinājumiem, paņēmu rokās šo Dr. Lahti grāmatu "SISU maigais spēks", uzšķīru kādas labas atziņas un tā pieķēros šīs grāmatas izzināšanai. Lai jums noder manas pārdomas par šo darbu!
Grāmatas autores viens uzrakstītais teikums priekšvārdā man lika atkal aizdomāties par to, cik tomēr viena pamatvērtība ir izdzīvojusi cauri gadsimtiem: "Pazīsti pats sevi!". Tikai doktore Lahti sava darba priekšvārdā raksta šādi: "Vislielākā dāvana, ko varam sev pasniegt, ir māka vadīt pašiem sevi." Šeit lieliski sasaucas antīkā filozofija ar mūsdienu autores pārliecību. Jūs jau zināt, ka es grāmatas lasu un piezīmes veicu teju ik lappusē un, rakstot apskatus, eju tām cauri, rodu kontekstus un nododu tālāk jūsu iekšējās pasaules bagātināšanai. Viena no atziņām, kura mani uzrunāja grāmatas izvēles procesā, sasaucās ar manu iekšējās pasaules turbulenci un tā skan sekojoši:
"Neatkarīgi no tā, vai esam dzīves virsotnē vai piedzīvojam iekšējos kritumus, mūsu kā cilvēku iedvesmojošākās īpašības ir drosme un izturība allaž turpināt virzīties uz priekšu. Šī mūsu tieksme pārvērš kādreizējās barjeras par nākotnes robežām, un lietas, no kurām baidījāmies, izšķīst līdzīgi sapņu ainavai, kas izgaist saullēktā. Tā mēs kļūstam par to, ko man reizēm tīk saukt par Homo visupārvarētājiem." (16. lpp.)
Vai man pašam vienmēr sanāk dzīvot saskaņā ar sevis labāko versiju, kā mums māca viedie skolotāji? Protams, ka nē! Dzīve jau tādēļ mums ir dota, ka mēs aizvien un katru mīļu savas dzīves brīdi esam nemitīgā izaugsmes un pašpilnveidošanās ceļā. Tāda ir arī mūsu mijiedarbība vienam ar otru un citam ar citu, kā privātajā sfērā, tā profesionālajās gaitās. Un šī grāmata pamatoti tiek saukta par jaunās līderības grāmatu, jo tā caur autores vēstīto un somiem kā tautai piemītošo sisu dzīvesveida mākslu aicina spert soli pretī jaunām līderības un sadarbības formām. Šī grāmata noteikti nav tipiska pašpalīdzības grāmata, pilnīgi absolūti nē, tā ir grāmata par sava iekšējā spēka izkopšanu izaicinājumu pilnā pasaulē.
"Līderība katrā no mums izpaužas ikdienas dzīvē. Tā nav tikai autoritatīviem viedokļu līderiem piemītoša īpašība vai tādu personu kompetence, kuriem gadījies saņemt apbalvojumu par politiskiem, sportiskiem vai uzņēmējdarbības jomā sasniegtiem varoņdarbiem. Ikviens no mums ir aicināts uz personīgām pārdomām par spēku un līderību, iepazīstot savu dabisko potenciālu." (25. lpp.)
Autorei šīs grāmatas manuskripta pabeigšanai un doktora disertācijas aizstāvēšanai bija uzlikusi sev termiņu uz 40. dzimšanas dienu, man sanāca, ka es šo grāmatu lasu savas 40. dzimšanas dienas laikā. Šodien kā reiz klausījos profesora, kvantu fiziķa Mārča Auziņa stāstīto par sinhronitāti un, re - atverot šo grāmatu - autore tieši piemin to pašu stāstu, ko fiziķis Auziņš minēja. Par divām daļiņām, kuras šķir liels attālums. Interesanti, ka tāda sinhronitāte šodien nostrādāja... Jeb, kā vēl citi saka - Dieva zīmes! Iespējams, iespējams...
Šajā grāmatā nudien var atrast visādas domu pērles, arī tādas, kas ne vien tevī vai manī, vai varbūt citos modinās snaudošās līderības talantu, bet arī šādus tādus, kas veicina pašapziņas un pašvērtības atmošanos. Un viens no tādiem ir labi pazīstamā psihologa Maslova sacītais: "Ir kļūdaini saukties garīgai kastrācijai, padarot sevi par pārāk niecīgiem, pārāk pazemīgiem un lēnprātīgiem, pārāk mēreniem, tādiem, kuri atsakās no ambīcijām, augstiem mērķiem, no tiekšanās pēc vispārākā." (42. lpp.) Patiesi, vai nav tiesa, ka sevi ir jāmīl un sava vērtība šajā pasaulē jānovērtē adekvāti?
Ikvienam, kuram interesē psiholoģija, pozitīvā psiholoģija, līderība caur psiholoģijas atziņām, šī grāmata noteikti kalpos kā labs sevis izzināšanas materiāls. Nobeigumā vēl nedaudz par līderību, vien dažas atziņas:
"Līderība ir viens no drosmīgākajiem, izaicinošākajiem un, manuprāt, arī lielāko gandarījumu sniedzošajiem sevis izzināšanas ceļiem." (98. lpp.)
"Uz rīcību vērstā domāšana savieno mūs ar to mūžīgo daļu mūsos, kas cer un uzdrīkstas, lai mūs neparalizētu viss, kas dzīvē var neizdoties. Evolūcijas pamatā ir izdzīvošana." (107. lpp.)
"Palikt godīgam pret sevi un citiem - tas bieži vien ir visgrūtākais uzdevums, ar kādu mums jāsastopas." (136. lpp.)