«Sešas vielas, kas maina Tavu dzīvi» jeb Garastāvokļa grāmata ikvienam...
Fona attēls: Photo by Bioscience Image Library by Fayette Reynolds on Unsplash
Visam pamatā ir darbs, smags darbs ar sevi, saviem "dēmoniem" un sevis paša iekšējo pasauli. Bez tā nav iedomājama nekāda un neviena sajūta. Kādēļ es to tā rakstu? Varbūt kādam šķiet, ka, uz grāmatas vāka izlasot, ka šeit ir recepte eņģeļu kokteilim, iegādāsimies 17 eiro vērtu grāmatu, izlasīsim un viss notiks... Taču nekas neiespējams šajā nesen latviski klajā nākušajā Dāvida JP Filipsa grāmatā "Sešas vielas, kas maina Tavu dzīvi" noteikti nav minēts, ja vien kārtīgi iedziļināmies tajā, ko ar mūsu iekšējo bioķīmiju varam paveikt paši, lai uzlabotu garastāvokli, mazinātu stresu, uzlabotu savstarpējās attiecības un tā joprojām. Kad no plaukta paņēmu šo grāmatu, lai lasītu un aprakstītu, atcerējos, ka man plauktā ir vēl kāda cita grāmata, kur personības tipus nosaka tas, kāds dažu arī šeit minēto mūsu organisma iekšējo hormonu balanss ir mūsos - tā ir doktores Tīnas Tomasas grāmata "Who Do You Think You Are?". Tiesa gan, šī grāmata uz personību skatās nedaudz citā, arī plašākā personību kontekstā, jo tur ir iesaistīta arī eneagrammas metodika, līdz ar to šo grāmatu aplūkošu eneagrammai veltītajā sadaļā.
"Iedomājies, kādā pasaulē mēs varētu dzīvot, ja visi saprastu, ka mēs neesam mūsu emocijas, ka mūsu emocijas ir īslaicīga sevis un pasaules uztvere, t.i., uztvere, kuru varam izvēlēties." (16. lpp.)
Tātad - mūsu emocijas nosaka iekšējā bioķīmija. Vielas, kuras rodas mūsu pašu ķermenī. Protams, šādu neiromodulatoru ir vairāk nekā tikai šajā grāmatā minētie seši, taču šeit ir populārzinātniski un samērā vienkāršoti aprakstītas šīs sešas vielas, kuras ir plašāk pazīstamas lielākā sabiedrības daļā, kā arī autors ir izvirzījis trīs galvenos nosacījumus izvēlēto vielu aprakstīšanai:
- vielai vajadzētu radīt tūlītēji sajūtamu efektu;
- vielas izdalīšanos vajadzētu spēt radīt tev pašam, kad vien vēlies;
- vajadzētu būt iespējai izraisīt attiecīgās vielas izdalīšanos ar vienkāršu, praktisku rīku palīdzību.
Ņemot vērā šo, šī grāmata ir balstīta uz praktiskiem piemēriem, lai katrs no mums pats varētu regulēt savas emocijas, garastāvokli un uzlabot gan savu, gan apkārtējo pašsajūtu.
Šajā grāmatā ir aprakstīti seši sekojošie neiromodulatori - dopamīns, oksitocīns, serotonīns, endorfīni, kortizols un testosterons. Tātad, ko katrs no tiem ierosina mūsu organismā: dopamīns kalpo kā dzinulis un baudas nodrošinātājs, oksitocīns veicina piederības un cilvēcības sajūtu, serotonīnu mēs pazīstam kā garastāvokļa hormonu, tas uzlabo mūsu sociālo statusu un rada apmierinātību, kortizols ir stresa hormons, kurš rada fokusu, spriedzi un paniku, endorfīni mums rada eiforiju, un, visbeidzot, varonis testosterons - pastiprina mūsu pašapziņu un veicina pozitīvu skatījumu uz ieguvumiem.
Katra no šīm grāmatā aprakstītajām vielām, kā saka autors, aizsūtīta pareizā virzienā (pozitīvā nozīmē!), spēj sniegt dzīvi un emocijas mainošu pieredzi, pēc kuras noteikti daudzas lietas vēlēsies darīt vai organizēt citādāk. Un, tava dzīve jau mainīsies, līdz tu paņemsi rokā šo grāmatu... Kādēļ?
"Pavisam noteikti ar lēno dopamīnu var būt saistīta daiļliteratūras lasīšana, jo lasīšanas efekts saglabājas daudz ilgāk par konkrētā brīža pārdzīvojumu. [..] Arī kaut ko mācoties, izstrādājas lēnais dopamīns. Zināšanas trenē tavu atmiņu." (27. lpp.)
Lasot šo grāmatu, jau no pirmās lappuses aptversi, kādi instrumenti ir tieši tavās rokās, lai tu justos labi un spētu būt produktīvs, radošs, enerģisks, mīlošs un vienkārši burvīgs cilvēks. Un, jāpiebilst, kļūsi par sevis labāko versiju, jo spēsi menedžēt enģeļu kokteili, lai ar to dalītos arī ar citiem.
Runājot par dopamīnu, ir svarīga dopamīna periodizācija jeb dozēšana, lai mūsu labās sajūtas un apmierinājums būtu mērķētāks un ilglaicīgāks. Otrkārt, dari ikdienišķo netradicionālā veidā - dzer ūdeni no citādām glāzēm nekā parasti, baudi citādāku ēdienu un atšķirīgā veidā un dari daudzcitu lietu, tādējādi ar praktiski nekādiem īpašiem ieguldījumiem tu nodrošināsi ilglaicīgāku dopamīna izdalīšanos savā ķermenī un.. lielāku apmierinātību ar dzīvi sev apkārt!
Autors katru vielu apraksta kopā ar praktiskiem vingrinājumiem, lai varētu katrs to dozēt sev vēlamā veidā un daudzumā. Tāpat katras nodaļas beigās ir sniegts konspektīvs kopsavilkums par katru no vielām, kas palīdzēs tiem, kuriem varbūt ir vēlme ielūkoties grāmatā, bet nav brīvas vaļas lasīt lappusi pēc lappuses.
Nākamais mūsu apraksta objekts ir oksitocīns. Noteikti, ka daudzi no jums, lasītāji, būs par to dzirdējuši, vai ne? Kā raksta autors un viņam nevar nepiekrist, oksitocīns ir attiecību hormons. Ieklausieties viņa sacītajā un jūs sapratīsiet, kādēļ iemīlējušies cilvēki ir laimīgi un laimīgi pāri bieži vien ir ārēji dzīvespriecīgi:
"Seksa laikā rodas liels daudzums oksitocīna, un tas pats notiek arī fiziski mērenākas mijiedarbības laikā, piemēram, ilgu apskāvienu, skūpstu, masāžas un glāstu laikā. Interesanti ir arī tas, ka oksitocīns rodas intensīva acu kontakta laikā, izrādot rūpes un aktīvi ieklausoties savā partnerī." (56. lpp.)
Pēc šī noteikti kāds no jums pārskaitīs, vai jūsu attiecībās ir šie astoņi elementi. Taču, neuztraucieties, ja nav, tādēļ iesaku iegādāties šo grāmatu un izlasīt, lai saprastu padziļinātāk, kurš elements un kādās kombinācijās jūsu līdz galam laimīgajām attiecībām vēl pietrūkst!
Viens no nākamajiem mūsu stāsta varoņiem ir serotonīns. Tas mums ir pazīstams kā garastāvokļa hormons. Taču ir viens īpašs moments - serotonīns var būt kā ikdienas bāzes elements jeb eņģeļu kokteiļa pamatsastāvdaļa visā mūsu izturēšanās modelī, ja vien mēs piekopsim mūsdienās labi zināmo apzinātības praksi, baudīsim daudz dienas gaismu, ēdīsim veselīgi un sabalansēti, paaugstinot pašvērtējumu, samazinot hroniska stresa ietekmi ikdienā, dzenoties nemitīgi kaut kam pakaļ un mainot kontekstu!
Protams, grāmatā ir minēts arī stresa rezultātā radītais kortizols, taču par to vaiurāk izlasīsiet šajā grāmatā, jo ar šo visnotaļ pozitīvo aprakstu nevēlos sabojāt jūsu pašsajūtu... ;) Mēs taču labi apzināmies, draugi, kur mums visapkārt dzīvē stresori, vai ne? Pietiekami. Pievēršamies pozitīvākām lietām. Šī grāmata noteikti ir iesakāma un izlasāma ikvienam, kuram interesē mūsu hormonu ietekme uz pašsajūtu, emocijām un garastāvokli. Mani īpaši uzrunāja autora paustais grāmatas nobeigumā:
"Laimei nav ātru risinājumu, laime ir dzīvesveids."
Grāmata ir bagātīgi papildināta ar atsaucēm uz ievērojamu autoru pētījumiem, tāpat tajā ietvertas ļoti daudz efektīvu un ātru soļu mūsu ikviena labsajūtas un garastāvokļa uzlabošanai vai koriģēšanai, kā arī es nobeigumā ievietoju šo 6 vielu tabulu, kura nākusi no oficiālās autora mājaslapas davidjpphillips.com.
Attēls no https://www.davidjpphillips.com/resources/