Īsumā par Jāņa Atklāsmes grāmatu un tās satura simbolismu...
Ilustratīvs attēls, atrasts google.lv
Jāņa Atklāsmes grāmatu un tās skaidrojumus bieži vien mēģina tvert kā daudzreiz piesauktās tuvojošā pasaules gala jeb Apokalipses vēstnesi kopš senlaikiem. Taču tiem, kuri ir studējuši teoloģiju un ne tajā virspusējākā, bet gan stipri padziļinātākā līmenī, studiju laikā ir tapis daudz skaidrots par un ap šo Bībeles tekstu. Tad nu ņemot palīgā savu studiju laiku materiālus (Laterāna Pontifikālā universitāte Romā), kā arī izmantojot dažus citus palīgmateriālus un avotus, sniegšu arī sava teoloģijas un Bībeles bloga lasītājiem nelielu ieskatu šajos tekstos, kas bieži vien nevajadzīgi satrauc mazāk biblisko pasauli pārzinošos prātus. Ir pagājis teju gads, kad sāku šo ierakstu, beidzot nododu to jūsu vērtējumam.
Jaunajā Derībā minētās pilsētas, mazpilsētas un ciemati...
Sv. Pāvila, apustuļa, misiju ceļojumi.
Lai rakstītu šo ierakstu un tajā aplūkotu Bībeles Jaunajā Derībā pieminētās pilsētas, mazpilsētas un ciematus, nācās iepazīties arī ar dažām publikācijām zinātniskajās datubāzēs. Jāsaka gan, ka šis ir tikai intereses rosināts vaļasprieks un savveida pašizglītošanās Jaunās Derības teoloģijā un tādējādi vien dalos ar iepazīto, saprasto un izzināto šajā pašmācības ceļā. Viena no šādām publikācijām bija Paul Ellingworth publikācija "Cities, Towns, and Villages in The New Testament" (publikācija šeit), kā arī Mark Allan Powell patiešām vērtīgā grāmata "Introducing The New Testament" (grāmata iegādājama šeit). Protams, salīdzināju arī atsauces ar Latvijas Bībeles biedrības izdoto Jauno Derību jaunajā tulkojumā (grāmata iegādājama šeit).
Vēstures hronoloģija kristīgās pasaules un pāvestības kontekstā...
Krustneši. Attēls: History Today, google.lv
Pasaulē kristietības ienākšana un sludināšanas attīstība ir nesusi dažāda veida pienesumu - ne vienmēr mierīgi, dažbrīd tā ir bijusi visai lielu satricinājumu apņemta, bet mēs pat laiku skaitām no brīža, kad Jēzus nāca šajā pasaulē, līdz ar to kristietības sniegums vēstures gaitā noteikti nav pārvērtējams, bet ar pazemību ir jāizgaismo arī mums netīkamās lietas. Šajā ierakstā hronoloģiskā kārtībā būs iespēja iepazīties ar galvenajiem notikumiem kristīgās pasaules un pāvestības kontekstā.
Jaunajā Derībā minētās monētas un to vērtība | Skaidrojums
Jēzus laika monētas. Foto: atrasts internetā, google.lv
Daudziem no Bībeles un Jaunās Derības lasītājiem noteikti šad un tad lasīšanas gaitā ir radušies jautājumi par to, kāda veida monētas bija apgrozībā Jēzus dzīves laikā un kāda ir to aptuvenā vērtība mūsdienu analogiem. Uz daļu no šiem jautājumiem es jums palīdzēšu atbildēt šajā Jaunās Derības teoloģijai veltītajā ierakstā par JD minētajām monētām un to vērtību, kā arī norādot to pieminēšanas rakstvietas. Lai noder!
Kādēļ Baznīcā ir dažādu krāsu tērpi jeb Liturģiskās krāsas un to nozīme
Foto: atrasts internetā, google.lv
Šo rakstu par liturģiskajām krāsām jau gribēju rakstīt pasen. Reiz man kāds jautāja, ko šīs dažādās krāsas nozīmē, tāpat reiz muzejā pie restaurētām baznīclietām kādam nācās paskaidrot par to nozīmi, tā nu es saņēmos un uzrakstīju nelielu ierakstu par šīm nozīmēm. Lai noder!
Jozefs Racingers (Benedikts XVI) un Vatikāna II koncils
Foto: atrasts internetā, google.lv
Emeritētais pāvests Benedikts XVI ir viens no būtiskākajiem Vatikāna II koncila tēviem un viens no joprojām dzīvajiem koncila aculieciniekiem. Vairāk par viņa ietekmi uz koncila tekstiem un koncila gaitu mums palīdz saprast nesen klajā nākusī Pētera Zēvalda grāmata par pāvesta Benedikta XVI (Jozefa Racingera) dzīvi, kas ir paredzēta kā biogrāfija vairākos sējumos un 1. sējums ir veltīts Racingera dzīvei no bērnības līdz Vatikāna II koncila gaitām. Kad šo biogrāfisko darbu lasīju, caurcaurēm var just, ka J. Racingers savos jaunības gados bija diezgan modernu un pat revolucionāru uzskatu paudējs un tāds viņš nokļuva arī Vatikāna II koncilā, tieši pateicoties savai svaigajai un modernajai domāšanai. Kādēļ mēs Benediktu XVI tagad esam spiesti atcerēties kā diezgan konservatīvu, to mēs arī kādās pārdomās noskaidrosim. Bet šajā reizē ielūkosimies Jozefa Racingera un Vatikāna II koncila kopsaucējos un viņa ietekmē uz tā gaitu un dokumentu iznākumu, kuri ir tikuši izdoti arī latviski 2016. gadā.
Teoloģiskās domas un pasaules līderis - pāvests Benedikts XVI (neliels ieskats biogrāfijā)
Foto: atrasts internetā, google.lv
Kopš esmu atklājis brīvpieejas grāmatu krātuvi Library Genesis, pieejamo grāmatu un avotu klāsts ir kļuvis teju bezgalīgs, nespējot vien visas izlasīt un aptvert, kur nu vēl aprakstīt. Laikā, kad studēju pāvesta Laterāna universitātē, man bija tas gods piedzīvot abu pāvestu - pāvesta Benedikta XVI un pāvesta Franciska teoloģijas laikmetu - šī pāreja bija satricinājums visai katoliskajai tradīcijai un arī Baznīcai Latvijā, to es skaidri izjutu caur saviem pasniedzējiem un profesoriem šeit, Rīgā. Un tomēr, esmu pateicīgs savai dogmatikas profesorei Baibai Brūderei, ka man ir bijusi iespēja iepazīt pāvesta Benedikta XVI teoloģisko domu un tās izcilo skaidrību caur profesores skaidrojumiem un vadību teoloģiskās zinātnes rakstu valodas kursā. Benedikts XVI man allaž ir licies ievērības cienīgs teoloģiskajā pasaulē, jo maz ir tādu ekseģētiski spēcīgu un ar domas skaidrību apveltītu teologu, par kuru sniegumu un atstāto literāro mantojumu gribas domāt un rakstīt, pat tad, kad esmu atstājis teoloģijas studentu rindas. Bet manā kā garīdznieka kalpošanā Benedikts XVI ir autoritāte, kura teoloģiskajā lietu skaidrojumā es joprojām smeļos iedvesmu un iedrošinājumu savas teoloģiskās domu pasaules attīstībā.
Kas ir gregoriskie dziedājumi un kādēļ tos dēvē par «gregoriskajiem»?
Attēls: www.ccwatershed.org
No vienas puses, par gregoriskajiem dziedājumiem, kaut vai tikai vispārīgi un tikai īsumā, ir grūti rakstīt vai ko jaunu pasacīt, it īpaši ņemot vērā to, ka neesmu profesionāls mūziķis, bet no otras puses, sabiedrībā esmu pamanījis viedokļus, ka jāķeras pat klāt gregoriskajiem dziedājumiem un uz to melodiskās bāzes jāveido atbilstošie dziedājumi tautas valodā, resp., latviski. Un principā tieši tādēļ es nospriedu, ka vajadzētu sniegt kaut nelielu ieskatu gregorisko dziedājumu rašanās vēsturē un to tieši latīniskā izpildījuma dēļ radītās mūzikas dziļuma izpratnes veicināšanā tajos, kuriem varbūt tas ir saistoši vai vienkārši vispārējās inteliģences bagātināšanai. Gregoriskajiem dziedājumiem ir sensena vēsture un tiem pienākas zināma cieņa kā vieniem no patiesās mūzikas vēstures veidotājiem, kā arī to izdziedāšana dāvā apbrīnojamu relaksāciju un nomierina prātu, atveldzē dvēseli savas ārkārtējās vienkāršības un tomēr dievišķuma dēļ, kas no tiem izstaro, tos dzirdot.
Pa senāko Bībeles manuskriptu pēdām jeb «Lielā puzle»...
Foto ņemts no Latvijas Bībeles biedrības lapas bibelesbiedriba.lv
Es vienmēr ar lielu prieku dodos uz Latvijas Bībeles biedrības rīkotajiem dažādu ar Bībeles tematiku saistītu grāmatu atvēršanas svētkiem. Tā es arī jau pasen biju uz Jēkaba protoevaņģēlija, šī nelielā gnostiskā darba, atvēršanas svētkiem, kur es pamanīju, ka ir iegādājama arī kāda cita lieliska grāmata - Lielā puzle jeb Pa senāko Bībeles manuskriptu pēdām. Bībeles manuskriptu pētniecība un t.s. kabineta teoloģija gan nav mans dzīves un kalpošanas novirziens, taču teoloģisko zināšanu bagāžas papildināšanai šī grāmata ir kā reiz aktuāla un noderīga, jo ikvienam teologam vai ar reliģiju jomu saistītajam jāizglītojas un jāpilnveidojas visa mūža garumā. Tādēļ arī jums, mani mīļie lasītāji, došu nelielu ieskatu šajā grāmatā un tās aktualitātē mūsdienu domāšanas un kultūrvēstures kontekstā.
Teoloģijas definīcija
Photo
by Annie
Spratt on Unsplash;
kolāža: Didzis Kukainis
Publikācijā izmantoti lekciju konspektu materiāli un piezīmes no lekciju kursa "Ievads teoloģijā"
Pirms sākam analizēt, kas ir teoloģija, ir nepieciešami vēl daži paskaidrojumi. Ikviena disciplīna jeb zinātnes nozare izstrādā noteiktus valodas terminus, kas palīdz tai aprakstīt tajā notiekošos procesus un apzīmēt tās objektus. Šī zinātniskā valoda ir atšķirīga no ikdienas valodas. Piemēram, kad runā divi kardioloģijas, atomfizikas vai ķīmijas eksperti, tad cilvēks no malas droši vien tur varēs maz ko saprast. Tomēr bez šiem speciālajiem terminiem konkrētā zinātnes nozare nevarētu attīstīties, viņi nevarētu izteikt to, kas ir būtisks un apmainīties zināšanām. Tas pats attiecas arī uz teoloģiju, tā ir izstrādājusi zināmu jēdzienu kopumu, kas atšķiras no ikdienas valodas, un bez kuriem nevarēs iztikt tās izklāstā.
Gnozeoloģija un izziņas process cilvēkā (3. daļa, nobeigums)
Homo religiosus - Mirča Eliade, filosofs: "Nekad nav eksistējušas tautas bez reliģijas, un es esmu pārliecināts, ka tāda tauta nemaz nevar eksistēt. Ja tomēr eksistētu kāda gluži nereliģiska tauta, tā jau dažu paaudžu laikā ietu bojā aiz garlaicības, neirozes vai arī sevi iznīcinātu kolektīvā pašnāvībā."
Gnozeoloģija un izziņas process cilvēkā (2. daļa)
Photo by Sanwal
Deen on Unsplash;
kolāža: Didzis Kukainis
Tikai daudzpusīgā (atslēgas vārds -
"daudzpusīgums", latīn. multidimensionalitāte) gnozeoloģija
ļauj "iziet" uz transcendento, vienpusīgās gnozeoloģijas tos
nepieļauj. Cilvēks ir daudzpusīgs - 4 dimensijas: attiecības pašam
ar sevi; attiecības ar līdzcilvēkiem; attiecības ar materiālo
vērtību pasauli; attiecības ar Dievu. Vienpusīgās gnozeoloģijas ir:
empīriķi - tikai jutekliskā pazīšana; racionālisti -
tikai prāta jēdzieni; strukturālisti - cilvēks ir kā
pielikums struktūrām, kas nosaka mūsu dzīvi (piem., freidisms,
simbolisms). Jāatmet visas
gnozeoloģijas, kas neskata cilvēku visā tā daudzdimensionalitātē,
tomēr daudzpusīgās gnozeoloģijas skatījumā tā uzturēs kritisku
dialogu ar vienpusīgajām gnozeoloģijām, atmetot to, kas maldīgs,
bet uzņemot vērtīgos elementus, lai tos papildinātu saskaņā ar
daudzdimensionalitāti.
Gnozeoloģija un izziņas process cilvēkā
Photo
by Sanwal
Deen on Unsplash;
kolāža: Didzis Kukainis
Kādreiz, kad senāk studēju teoloģiju katoļu universitātē, tad man bija daudzi un dažādi studiju kursi, tostarp, arī filosofijā, filosofijas vēsturē, metafizikā, gnozeoloģijā un daudz visur citur, arī teoloģiskajās disciplīnās. Joprojām esmu saglabājis savu studiju laiku pierakstus un konspektus, un tā kā joprojām esmu absolūts filosofijas fans, tad domāju iepazīstināt arī jūs, mana bloga lasītājus, ar dažādām lietām un zināšanām, kuras guvu teoloģijas augstskolā. Pirmo tēmu izvēlējos gnozeoloģiju un izskaidrošu izziņas procesu cilvēkā, kā mums to mācīja profesore Māra Kiope. Lai noder!