Lasot, pētot un izzinot enciklopēdisko grāmatu "Kristietības vēsture"...
Foto: grāmatas vāka fragments
Manuprāt, kurš katrs neķersies klāt grāmatai, kurā ir aplūkots viens no visu laiku pretrunīgāk vērtētajiem pasaules fenomeniem - kristietība. Taču mani tieši tas arī aizrāva, ka šis ir pretrunīgi vērtēts temats un fenomens, jo līdz ar to tā apraksts spēj izkristalizēties un līdz mūsu maņām nonāk tas tādā veidā, kurā varam patiesības gaismā ieraudzīt vēstures notikumus un tā tie ir pasniegti arī šajā biezajā enciklopēdiskajā izdevumā. Pēc manām domām, šajā grāmatā viss ir pausts gana objektīvi, nav ne pārmērīga slavinājuma, ne arī nepamatota nopēluma kādām vēstures norisēm.
Enciklopēdiski izdevumi ar to manās acīs ir ļoti vērtīgi un tajos ir patīkami iedziļināties, ka tie ir bagātīgi apveltīti ar ilustrēto materiālu, kā arī tajos visi atspoguļotie notikumi un iesaistītie personāži ir maksimāli konspektīvi, bet ļoti izsmeļoši aprakstīti - gan dzīvesgājums, gan rīcība un konkrētā iesaiste vēstures notikumos. Šajā aspektā "Kristietības vēsture" pilnīgi atbilst manam priekšstatam par izcilu enciklopēdisku izdevumu, jo ilustrācijas, hronoloģiskās laika tabulas un vispār vizuālais materiāls šajā grāmatā ir bagātīgi pārstāvēts. Tāpat bagātīgi atrodama visa informācija - sākot no pirmbaznīcu izcelšanās un Dieva lomas vēsturē līdz pat mūsdienu harismātiskajai kustībai un potenciālajai vēlmei atgriezties pie baznīcu vienotības un ekumenisma.
Cik nu man ļauj spriest manas līdzšinējās vēstures, kultūras vēstures un arīdzan kristietības un tās vēstures zināšanas, tad šajā kristietības vēstures enciklopēdijā var atrast informāciju praktiski par jebkuru notikumu, tajā iesaistītajiem cilvēkiem un to lomu kristietības vēstures kontekstā, kā arī mākslas, arhitektūras un tēlniecības sasaisti ar kristietību un tās inkorporāciju kristietībā, praktiski kopš pašiem, pašiem kristietības pirmsākumiem.
Šī enciklopēdija ir sadalīta astoņās nodaļās, zem kuras vēl apakšā ir daudz apakšnodaļu un dažādu, ikviena interesēm atbilstošu, šķirkļu. "Kristietības vēsture" sākas ar pirmo nodaļu, kurā ir aplūkota Dieva un vēstures mijiedarbe un šī mijiedarbe praktiski caurauž visu enciklopēdiju līdz pat noslēguma jeb astotajai nodaļai, kurai dots nosaukums "Tagadne un nākotne", kurā ir pieminētas gan baznīcas un varas attiecības karu laikā, kā arī komunistu un nacionālsociālistu izaicinājumi kristīgajai ticībai XX gadsimtā. Bagātīgi aplūkoti vispretrunīgākie baznīcas un kristietības vēstures fakti - baznīcas un pāvesta Pija nerīkošanās ebreju jautājumā, klusēšana holokausta sakarā, kā arī marksisma, boļševisma un komunisma izaicinājumi kristietībai. Un tā bez gala, jo saturs, manuprāt, ir izcils un tas ir redzams katrā grāmatas nodaļā.
Viena no spilgtākajām un interesantākajām iezīmēm šajā dižajā grāmatā ir tā, ka šī grāmata nav tikai viens no kārtējiem tulkojumiem, bet, piesaistot Dr. Juri Rubeni, tajā ir ievietoti interesanti fakti un raksti no kristietības vēstures notikumiem Latvijā. Tā iepazinos ar latviešu "ekumenisma tēvu" Edgaru Rumbu, uzzināju daudz jauna gan par Livonijas iedzīvotāju kristīšanu, Ernstu Gliku un viņa pirmo Bībeles tulkojumu latviski, hernhūtiešu jeb brāļu draudzēm un vēl, vēl, vēl...
Es nevaru iedomāties citu kristietības vēstures enciklopēdiju, kura vienkopus īsi, konspektīvi un, galvenais, ikviena lasītāja uzmanību piesaistoši un inteliģenci paaugstinoši, būtu apkopoti visi (!) kristietības vēstures notikumi un ļaudis, tostarp, arī dažādi atkritēji jeb herētiķi (ķeceri), to attiecības ar inkvizīciju, kā arī bagātīgi paskaidrota to sludinātās mācības pamatnostādne attiecībā pret "vienīgo un pareizo" katoliskās baznīcas mācību.
Manuprāt, šajā grāmatā ir viss, kam ir bijusi vai joprojām ir paliekoša saskare ar kristietību - vai tā būtu arhitektūra, glezniecība vai liturģijas attīstība, praktiski jebkas, kas jelkad ticis pieminēts, lietots, radīts vai atzīmēts kristietībā un ar to saistītajos notikumos. Caur šīs grāmatas lappusēm ikviens var papildināt zināšanas ne vien kailās teoloģiskās lietās, bet atsvaidzināt un iegūt zināšanas mākslā, kultūrā un dažādās vēsturiskās norisēs, kurām bijusi būtiska ietekme uz kristietības vēstures gaitu laiku līkločos. Šajā grāmatā ir viss - sākot no Romas Klementa, Tertulliāna, Milānas Ambrozija, ķeltu klosteru kustības, izcilā Īrijas misionāra Patrika līdz pat Aleksandram Solžeņicinam, absolūti neaizmirstot Akvīnas Tomu, Asīzes Francisku, Ulrihu Cvingliju, metodistus, Bībeles izplatīšanu, misionārismu un pat Mao Dzedunu.