«Grāmatas 10 atziņas» | Anderss Hansens «Nomāktās smadzenes»
Photo by Sean Oulashin on Unsplash
Šoreiz šajā sadaļā publicēšu paša autora Andersa Hansena grāmatā definētās viņa desmit svarīgākās atziņas. Nekas nevar būt labāks, kā paša autora sacītais, pieejams īsā un konspektīvā veidā, tādējādi izgaismojot pašu grāmatas saturu. Lai noder un dziedina!
- Tu esi izdzīvotājs. Mēs esam radīti, nevis lai būtu veseli vai laimīgi, bet gan lai izdzīvotu un vairotos. Vienmēr justies labi ir nereāls mērķis. Mēs vienkārši neesam tā iekārtoti.
- Sajūtas eksistē tāpēc, lai ietekmētu uzvedību, un tās ir mainīgas. Sajūtas rodas, kad smadzenes apkopo informāciju par to, kas notiek gan ap tevi, gan tevī. Mūsu iekšējam stāvoklim ir lielāka ietekme uz sajūtām, nekā vairums uzskata.
- Trauksme un depresija bieži ir aizsardzības mehānisms. Tā ir normāla cilvēciskās dabas daļa, un tas nebūt nenozīmē, ka cilvēks, kurš to piedzīvo, ir "salūzis" vai slims. Un vēl mazāk tas nozīmē "vāju raksturu".
- Atmiņas ir maināmas, un tādām tām arī jābūt! Runāšana par traumatiskiem notikumiem drošā vidē ļauj atmiņām mainīties, un tās vairs nav tik draudīgas.
- Miega trūkums, ilgstošs stress, mazkustīgs dzīvesveids un pārmērīga citu cilvēku izskaistināto fotogrāfiju aplūkošana sociālajos tīklos var sūtīt smadzenēm signālus, kas tiek iztulkoti - "man draud briesmas" vai "es neesmu pietiekami labs". Smadzenes reaģē, liekot tev izolēties un justies slikti.
- Fiziskās aktivitātes pasargā gan no depresijas, gan trauksmes. Mēs esam radīti, lai kustētos, bet mūsdienās diemžēl to darām pārāk maz. Taču slinkums ir pilnīgi normāla cilvēka dabas iezīme.
- Vientulība ir saistīta ar virkni dažādu slimību, tomēr nelieliem pūliņiem mazināt vientulību var būt liela nozīme. Šajā ziņā daži tuvi draugi, iespējams, ir labāk nekā prāvs skaits virspusēju paziņu.
- Gēni ir svarīgi, bet vide bieži vien ir svarīgāka. Ja kaut kas ir ģenētiski noteikts, tas nenozīmē: tā arī neizbēgami notiks. Dzīvesveids ietekmē smadzeņu darbību.
- Neliecies ne zinis par laimi! Gaidīt, ka vienmēr būsi laimīgs, ir ne tikai grūti un nereāli - visbiežāk tam ir tieši pretējs efekts.
- Vissvarīgākais padoms: ja jūties psihiski slikti, tev ir jāmeklē palīdzība. Tas nemaz nav dīvaināk kā meklēt palīdzību plaušu karsoņa vai alerģijas gadījumā. Saņemt palīdzību ir iespējams, un tu nebūt neesi viens.