Mary Hollingsworth «The Borgia Chronicles 1414-1572»
Foto & kolāža: Didzis Daniels Kukainis
Renesanses laikmeta Itālija, cīņas par pāvesta troni, slavenākās Itālijas dzimtas un to veidotie grupējumi, ietekme uz visiem tā laika sabiedrības procesiem - tas viss ir manā brīvā laika interešu lokā. Tādēļ ir diezgan loģiski, ka sāku pētīt šīs grāmatas autores dažādos sarakstītos darbus un tos iegādāties - tā manā grāmatplauktā nu jau ir vairākas grāmatas par Bordžu dzimtas gaitām 15. un 16. gs. Renesanses laikmeta Itālijā un pāvesta tronī Vatikānā. Kā jau vēsta pats šīs grāmatas nosaukums - "Bordžu hronikas", tad šajā darbā tiešām ir ievērots hronoloģiskais princips un tā pēc pirmā acu uzmetiena tiešām šķiet kā retrospektīva vēstures dienasgrāmata, sadalīta pa gadiem un tajos notikušajiem notikumiem, pieredzētā, nelaimēm, slimībām, sadzīvi, mīlestību, Baznīcu un visu, kas ar to saistīts.
Šī konkrētā Mērijas Holingsvortas grāmata ir izcils ieskats Bordžu dinastijas laikmetā un dzīvē. Tā ir piepildīta ar ārkārtīgi bagātu vizuālo materiālu un, balstoties daudzos avotos un atsaucēs, lasītājam sniedz ārkārtīgi daudz ekstravagantas informācijas par laiku, kad ne vien Spānijas karaļnamā, bet arī Romā, Vatikānā darbojas šīs dzimtas ļaudis. Bordžu dzimtas skandāli un viņu ekstravagantais dzīvesstils pasaules iedzīvotāju prātos allaž ir ticis paturēts un pieminēts. Baznīcā uz to atskatās kā uz sliktu sapni, bet tāda nu tālaika Renesanses laikmeta realitāte bija un par to šobrīd tiek rakstītas grāmatas un veikta vēsturisko avotu izpēte.
Šīs grāmatas autore Bordžu dzimtas vēsturi salīdzina ar Mario Pjūzo slavenā darba "Krusttēvs" Korleones klana izdarībām. Bordžu pāvests Aleksandrs VI uzurpēja pāvesta amatu, lai iegūtu turību, valdītu un pārvaldītu, savus bērnus ieprecinātu bagātos karaļnamos un tirgotos ar Baznīcas amatiem kā ar savu kabatas kapitālu. Nav nekādu pārsteigumu, ka tā laika dievbijīgajā sabiedrībā parādījās pat runas, ka Bordžas ir noslēguši pārdabisku vienošanos ar ļaunajiem spēkiem, jo nu neviens kristīgs cilvēks tā vienkārši nespētu rīkoties kā rīkojās Bordžu pāvesti un kardināli.
Protams, Renesanses laikmetā netika aizmirsti arī mākslas un mūzikas radītāji, autori un komponisti. Ne velti mēs no mākslas vēstures stundām, iespējams, atceramies faktu, ka kādi 90-95 procenti pasaules Renesanses laikmeta mantojuma ir atrodami un ieraugāmi tieši Itālijā. Ļoti daudz no Renesanses mantojuma rašanās bija iespējama, jo tā laika bagātie un varenie, tostarp pāvesti, bija ārkārtīgi dāsni, lai izdaiļotu viņu pilis un ēkas, kā arī pasūtīja mūziku, lai tā bagātinātu viņu viesību galdus un pie tiem sēdošos.
Šī "Bordžu hronika" ir ārkārtīgi skaista, vērtīga un rosinoša grāmata, tā ved ceļojumā no paša pirmā Bordžu dzimtas aizsācēja Alonso de Bordžas, kurš no karaļa sekretāra Spānijā nokļuva līdz pat Romai, kur 1455. gadā tika ievēlēts par pāvestu Kallistu III. Lai gan laikabiedri viņu raksturoja kā ārkārtīgi piezemētu un bez jaukšanās kūrijas baumās un lietās, viņš darbojās, lai veicinātu viņa radinieku augšupeju, pateicoties Baznīcai. Tā viņa radinieks Rodrigo Bordža, nākamais Aleksandrs VI jau pavisam pusaudža gados sāka uzticīgi veidot Baznīcas karjeru pateicoties savam tēvocim.
Tā mēs varam izsekot gadu no gada, kas un kā ir attīstījies gan Bordžu dzimtā, gan saistītajos notikumos, tāpat arī kā ir veidojusies Baznīcas pārvaldība, kā attīstījusies Kardinālu kolēģija, kad tajā ir sākušies Bordžu laiki - aizvien jauni kardināli, mazgadīgie brāļa bērni tīņa gados tiek pie kardinālu cepurēm, tāpat pieaug bagātība un ietekme. Nodaļā par Bordžu brāļa dēliem mēs varam lasīt par šiem jaunajiem kardināliem un karaspēkus pārvaldošajiem kapteiņiem - ģenerāļiem, kuri 1458 - 1471 gados Bordžas dzimtas vārdu nesa aizvien tālāk un augstāk Baznīcas un laicīgās varas hierarhijās.
Un tā mēs nonākam pie nodaļas par vienu no slavenākajiem Bordžām - Rodrigo. Laikā no 1471. līdz 1484. gadam mēs varam izzināt viņa jauniegūtos titulus, attiecības un bagātības pieaugumu. Lai gan, protams, Bordža kā kardināls uz pāvesta amatu cierēja jau agrāk, tomēr pieļāva kompromisa kandidatūras kādu brīdi un vairoja savu ietekmi un bagātību. Lasot šos biogrāfiskos faktus par tā laika pāvestību, jāsaka, ka šodien kas tāds būtu neiedomājams, pat neiespējams. Jo mums ir nemitīga ziņu straume, nemitīga piekļuve informācijai un vairs nav tādu situāciju, ka pāvestam jāvada karapulki un jājāj zirga mugurā, lai sasniegtu vienu vai otru pilsētu vai kādu no savām domīnijām.
Pāvestu maiņas tajos laikos nebija nekas neparasts, jo nemitīgi notika cīņas par varu un mantu. Ļaudis tika nogalināti, indēti, tajos laikos mēris un citas kaites plosījās uz nebēdu, risinājās kari gan starp valstīm, gan pilsētām, gan arī savveida karš bija Svētajā Romā un Vatikānā, kad viens otram bija gatavi rīkli pārgriezt vai noindēt, lai tikai noturētos pie varas. Un pēc pavisam neilgas gaidīšanas radās izdevība nopirkt pāvesta troni arī Rodrigo, kurš 1492. gadā tika pie ilgi kārotā pāvesta amata, izvēloties vārdu Aleksandrs VI.
Aleksandrs VI bija pāvests, kuram bija bērni, mīļākās, kurš panāca savu, neskatoties, lai ko tas maksātu. Ne velti Bordžu dzimtas ģērbonī ir vērši redzami, tur var saskatīt gan toreadoru drosmi, gan arī vēršu neatlaidību un ārkārtīgās darba spējas un izturību. Protams, lasot šos visus vēsturiskos faktus, ir ārkārtīgi interesanti izzināt, kā viss ir restaurēts, ar kādu precizitāti, taču mums jāpateicas autores vēsturnieces talantam, kura pavadījusi neskaitāmas dienas pie avotiem, grāmatās un arhīvos, lai visus šos notikumus restaurētu viegli uztveramā valodā.
Grāmatā, protams, ir minēti arī notikumi saistībā ar Rodrigo Bordžas jeb pāvesta Aleksandra VI bērniem, taču šeit es ieteikšu pašiem šo grāmatu izlasīt un iepazīt, ja interesē Bordžu dzimtas vēsture. Viens no interesantiem faktiem ir tas, ka līdz pat šodienai ir saglabājies vēl kāds Bordžu dzimtas uzvārda nesējs, dzimtas pēctecis un tas ir Rodrigo Bordža Čevallo, kurš 1988. gadā bija Ekvadoras prezidents, valstij ļoti ekonomiski grūtos laikos. Tā kā gluži Bordžu dzimtas uzvārds vēl pastāv arī mūsdienās. Bet par to visu, par radniecībām, dzimtas koku un daudzām citām lietām, kurās iesaistīti Bordžas bērni Čezāre un Lukrēcija - vairāk šīs grāmatas lappusēs!
Kadrs no seriāla "The Borgias", photo: https://www.today.com/popculture/showtime-cancels-borgias-6c10214530