Ieskats 3 grāmatās par un ap Vatikāna dzīvi un pāvestību...
Kolāža: Didzis Daniels Kukainis; fona attēls: Photo by Simone Savoldi on Unsplash
Šajā ierakstā jūsu priekšstatam aplūkošu 3 grāmatas, kas saistītas ar pāvestību un Vatikāna dzīvi. Katra no šeit apskatītajām grāmatām ir unikāla savā veidā un ir patiešām saistoša, ja vien atrod pieeju ar kādu katru grāmatu lasīt. Jāsaka gan, katru grāmatu ir rakstījis sava veida autors un līdz ar to ir savas nianses grāmatas vēstījumā, taču visi 3 autori ir visnotaļ pārliecināti katoļi, tādēļ tas skatījums reizēm ir, varbūt, teiksim tā, nedaudz šaurs un dogmatisks, šur un tur pat pārāk dramatisks un teju melnos toņos iekrāsots, taču man gribas domāt, ka noteikti nav tik traģiski, ņemot vērā, ka "Kristus Baznīcu elles vārtiem nebūs uzvarēt". Tālākajā aprakstā es nedaudz sīkāk iedziļināšos katrā no šeit uzrādītajām grāmatām.
Joseph Pearce "Benedict XVI: Defender of the Faith" (2021, TAN Books)
Mani allaž uzrunājušas grāmatas par vēsturē un Baznīcas vēsturē nozīmīgām personībām, it īpaši, ja tās ir vai ir bijušas laikabiedri. Pāvests Benedikts XVI ir uzskatāms par tiešām nozīmīgu personību un viņa devums kristīgās teoloģijas un filozofijas laukā noteikti nav pārvērtējams, tādēļ ir tikai atbilstoši, ka esmu iepazinis vēl vienu avotu par šo nozīmīgo pāvestu un viņa darbību, esot 265. Romas bīskapam jeb pāvestam. Šī konkrētā grāmata ir visnotaļ uzskatāma par īsu, bet koncentrētu biogrāfiju Jozefa Racingera (vēlākā pāvesta Benedikta XVI) dzīvē un darbībā Vatikānā. Grāmata ir diezgan bagātīgi ilustrēta ar augstas kvalitātes attēliem no viņa pāvesta amata laika, kā arī nedaudz no viņa jaunības laika.
Džozefa Pīrsa biogrāfija sniedz ieskatu pāvesta Benedikta XVI dzīvē, kurš Baznīcas vēsturē noteikti ir uzskatāms par vienu no dižākajiem pāvestiem, viņa domāšanas, darbu un atstātā garīgā mantojuma dēļ. Pāvests Benedikts XVI nenogurstoši stājās pretī sekulārisma vilnim. Viņš bija viens no tiem, kurš nepagurstoši aizstāvēja cilvēka cieņas principu, sākot jau ar pašu ieņemšanas mirkli. Ne velti viņam veltītas iesaukas "Dieva rotveilers" u.c. Baznīcas iekšienē viņš stingri pieturējās pret laika gara ienestām vēsmām, tāpat viņš pastāvēja par seno liturģiju visā tās spožumā, kuras aizstāvībai izdeva konstitūciju Summorum Pontificum. Autora vārdiem sakot, šī grāmata ir viņa veltījums emeritētajam pāvestam par viņa cīņu un Pētera laivas vadīšanu Baznīcai visai turbulentos laikos.
Taylor R. Marshall "Infiltration. The Plot to Destroy the Church from Within" (2019, CRISIS Publications)
Šī ir viena no interesantākajām un aizraujošākajām grāmatām, kuras esmu lasījis par Vatikāna un pāvestības iekšējām peripetijām. Kā vēsta Teilora Māršala grāmatas virsraksts un apakšvirsraksts, tā ir par [Baznīcai nedraudzīgo spēku] infiltrāciju tās struktūrās pēdējo teju 300 gadu laikā, kas, autoraprāt, Baznīcu un pāvestību mūsdienās ir noveduši tur, kur tā šobrīd atrodas un pie pāvesta Franciska kā 266. Romas bīskapa kā Pētera pēcteča. Lasot šo grāmatu, jā, jāatzīst, ka var izsekot notikumiem un centieniem, lai iedarbotos visos iespējamos veidos un panāktu tādu Baznīcas vadību un situācijas pasliktināšanos modernisma virzienā, kādu to redzam šobrīd pāvesta Franciska virsvadībā.
Grāmatas priekšvārdu ir sarakstījis bīskaps Atanāzijs Šneiders, kurš ir konservatīvā spārna teologs un līdz ar grāmatas autoru rok dziļas saknes tām izmaiņām Baznīcā un tās ticības mantojumā laika gaitā pēdējos 300 gados, kuri ir aplūkoti caur šīs grāmatas prizmu un nodaļās. Es no savas puses varu tikai sacīt, ka noteikti autors ir veltījis daudz stundu pētījumiem un avotu izpētei, lai nonāktu pie saviem secinājumiem, kuri, manuprāt, bieži ir visai tieši, taču laikam jau adekvāti, jo izmaiņas Baznīcā un tās vadībā noteikti ir saskatāmas pat ar neapbruņotu aci, it īpaši, kopš pāvestu Benediktu XVI nomainīja pāvests Francisks, pirmais jezuīts un pirmais Latīņamerikas kardināls šajā augstajā amatā.
Autors šīs grāmatas lappusēs izgaismo to, kā 19. gs. pāvesti sāka cīņu, lai atmaskotu "vilkus jēru ādās" Baznīcas iekšienē, kas nodarbojās ar Baznīcas drupināšanu no iekšienes, tāpat autors detalizēti vēsta par to, kā kanonisko likumu kodeksa izmaiņas ļāva pa karjeras kāpnēm pacelties tādiem briesmoņiem kā bijušajam kardinālam Teodoram Makkarikam, tiek vēstīts arī par Vatikāna II koncila kļūdām un kur tā veidotā teoloģija ir novedusi. Visbeidzot, liela grāmatas daļa ir veltīta t.s. Sankt-Gallēnas mafijai, kura slepeni darbojās, lai modificētu katolisko doktrīnu un panāktu pāvesta Franciska ievēlēšanu. Šis viss un daudz kas cits izgaismots šajā darbā, ko visiem katoļu baznīcas interesentiem iesaku izlasīt, ja lasiet angļu valodā.
Cardinal Gerhard Müller with Franca Giansoldati "Vatican Confidential" (2023, Sophia Institute Press)
Šī grāmata ir intervija grāmatas formātā, kurā kardināls Gerhards Millers sarunājas ar itāļu žurnālisti un Vatikāna dzīves atspoguļotāju Franku Džansoldati. Grāmatas nosaukums vēsta par tās saturu: "Uz kraujas malas: Baznīcas nākotne". Kardināls Gerhards Millers bija kādreizējais Ticības doktrīnas kongregācijas vadītājs. Tā ir kongegācija jeb Baznīcas ministrija, kuru pirms savas kļūšanas par pāvestu Benediktu XVI vadīja kardināls Jozefs Racingers. Sīkāka informācija par Ticības doktrīnas kongregāciju pieejama šeit (angliski u.c. valodās). Kardināls Millers kā viens no lielākajiem Baznīcas un teoloģijas ekspertiem un Vatikāna administrācijas - Kūrijas - līdzstrādniekiem arī šajā intervijā dalās ar saviem novērojumiem par tām izmaiņām, kuras ienākušas Baznīcā, par pāvestu kļūstot Franciskam. Grāmatā diezgan atklāti un tieši vēstīts par būtiskajām atšķirībām pēdējo divu pāvestu valdīšanas laikā.
Kā vēstīts uz grāmatas aizmugurējā vāka, tā arī lasīšanas gaitā jūs šajās lappusēs atklāsiet kādēļ kardināls Millers tika atstādināts no prefekta amata šajā kongregācijā, kā tiek nominēti jaunie kardināli un kādas ir viņu saites ar pāvestu Francisku, tāpat uzzināsiet, vai Vatikānā pastāv t.s. geju lobijs un kāda ir sieviešu loma Vatikāna administrācijā. Visbeidzot izlasīsiet arī to, kādas ir Vatikāna attiecības ar Baznīcu Ķīnā, kāda ir Baznīcu nākotne Vācijā, Amerikā un citviet pasaulē.
Kardināls Gerhards Millers šajā grāmatā atklāti informē lasītājus, kādu nākotni viņš saredz Baznīcai šajā 21. gs. reliģijas krīzes laikmetā un kas būtu jādara, lai šo krīzi pārvarētu. Lasītāji izpratīs, kāda ir starpība starp sekošanu Baznīcas mācībai un patiesības aizstāvēšanu, tāpat to, kā katoliskā Baznīca tiek protestantizēta un Baznīcas skatījumā tiek zaudēta patiesā sekošana vienam un īstajam Kristum un sakramentiem. Kardināls Millers lasītājiem vēsta arī to, ko nozīmē autentiskas reformas un kādēļ tādas nav iespējamas. Manuprāt, šī grāmata diezgan lielā mērā sasaucas ar iepriekšējo šeit aprakstīto grāmatu "Infiltration".
Lai patīkama lasīšana un jaunu faktu izzināšana, ja vien jums šī tēma ir aktuāla!