Par dzīvi un darbu aiz diplomātijas priekškara Aijas Odiņas atmiņās...
Kolāžas fons: Photo by Baraa Jalahej on Unsplash; Didzis Daniels Kukainis
Lai gan manā lasīšanas rindā gaida daudzas grāmatas, dažas iesāktas un nepaturpinātas, dažas iegādātas, novietotas plauktā savas kārtas gaidīšanā, nevarēju nepasteigties izlasīt grāmatu, kuru man ieteica kāds labs draugs, kad pie vīna glāzes apspriedām literatūru, kuru esam lasījuši un kuru vajadzētu izlasīt. Kā uzzināju par šo grāmatu, tā arī apgāda "Mansards" e-veikalā to iegādājos. Kad nu pēc pāris dienām šī grāmata pienāca, tad ķēros klāt un ar baudu izlasīju no vāka līdz vākam. Diplomātija, etiķete, protokola nianses, vēstnieka darbs un valstsvīru vizītes turp vai šeitan, Latvijā - tas viss bija ar lielu aizrautību un interesi tverams šajā brīnišķīgajā vēstnieces Aijas Odiņas atmiņas stāstu krājumā.
Šī grāmata pēc autores sacītā ir kā novēlējums un zināma posma apkopojums vispirms jau ģimenes locekļiem, jo sākotnēji domāta kā teju dienasgrāmata, taču rakstīšanas un domu mozaīkas apkopošanas gaitā doma mainījās un grāmata nu ir pieejama plašākai publikai iepazīšanai un izvērtēšanai. Grāmatas autore nu jau sen nav saistīta ar Latvijas diplomātisko korpusu, tādēļ viņa drīkst šobrīd paust atklāti savu redzējumu uz norisēm, kas norisinājās, veidojoties neatkarību atguvušās Latvijas protokolam un starptautiskajām diplomātiskajām attiecībām. Tieši tas, manuprāt, piešķir šarmu un pietāti rakstītajam, zinot, kā un cik smagi jaunattīstības valstij ir nācies ielauzties pasaules plašajos ūdeņos, sākot jau ar Eiropu un aizvien aptverot plašākus un plašākus starptautiskos mērogus.
Man jau ļoti patīk grāmatas, kas ir fundamentālas un kārtīgi iesietas, tāda arī ir šī grāmata - stingra, cietos vākos un ar ārkārtīgi vērtīgu saturu. Diplomāte Odiņa lasītāju vada cauri teju visām diplomātijas peripetijām, sākot jau ar valsts neatkarības atgūšanas laiku un tā izaicinājumiem līdz pat 2006. gada hokeja čempionāta organizēšanai un aiziešanai no Ārlietu ministrijas, pārejot strādāt uz AS "Latvijas Finieris" par sabiedrisko attiecību padomnieci.
Varbūt es maldos, bet dažviet šķita, ka grāmatas tekstu caurvij tāds kā aizvainojums uz dažiem cilvēkiem un viņu rīcību - gan attiecībā pret autori, gan vispār attiecinot uz personību kā tādu. Bet tās tādas manas pārdomas, jo galu galā visi tomēr esam cilvēki ar savām jūtām, simpātijām un antipātijām gan dzīvē, gan profesionālajā darbībā. Bet tas noteikti nav tas, kas ir pats būtiskākais šajā grāmatā, nē! Grāmata ir burvīga un ārkārtīgi inteliģences caurstrāvota, tā var kalpot kā noderīga padomdevēja protokola kautājumos un diplomātijas ieteikumos, tajā ir publicēti daži labi smalkas uzvedības un etiķetes ievērošanas ieteikumi, tiekoties ar dažādiem cilvēkiem. Tāpat grāmata ir ar retrospektīvu un vēsturiski nozīmīgu ieskatu diplomātijas aizkulisēs, sarunās un attieksmēs valstij pret valsti, cilvēkiem pret cilvēkiem - grāmata patiesi ir ļoti daudzslāņaina un noteikti patiks tiem, kuriem interesē Latvijas neatkarības laika vēsture, politikas kuluāri, tautu savstarpējās attiecības un diplomātijas, protokola un etiķetes nianses. Šī grāmata ir laba dāvana viedam lasītājam!