Klātbūtne - tik svarīga un iespējama | Indulis Paičs un viņa «Brīži kopā» grāmatā «Klātbūtne»

Photo by El Salanzo on Unsplash
Kopābūšana un klātbūtnes sajūta ir neatņemama cilvēka kā sociālas būtnes nepieciešamība. Man bija patīkams pārsteigums, ka mācītājs Indulis Paičs zināmā mērā neapjuka šajā pandēmijas laika iesākumā un tā laikā, bet konsekventi turējās pie domas, ka draudzei un arī virtuālajiem viesiem ir jānāk kopā, izmantojot moderno tehnoloģiju sniegtās iespējas un šis pandēmijas trauksmainais laiks jāpārvar kopā. Un tā Indulis organizēja tiešsaistes vakarus Facebook platformā, kuros varēja iesaistīties ikviens, saņemt mierinošus un iedrošinošus vārdus, vienkārši pabūt kādu brīdi vieduma ieskauts un citu līdzcilvēku sapratnes un līdzīgu izjūtu atbalstīts. Nebūt vienam - tas bija Indulim svarīgākais, tādēļ mēs šobrīd varam savās rokās turēt šo grāmatu "Klātbūtne", kurā ir apkopoti "Brīžu kopā" teksti, kurus Indulis līdzdalīja klausītājiem.
Savas tā laika darba specifikas dēļ ne visos Brīžos kopā piedalījos kā klausītājs, tomēr lielu daļu no tiem dzirdēju un bieži vien pēc tiem mani pārņēma miers un tāda kā skaidrības sajūta - tieši tas, kas bija nepieciešams pašā pandēmijas trakuma sākumā. Un ar nepacietību gaidīju tos iespēju mirkļus, kad atkal varēšu ieklausīties "Brīdī kopā" un dzirdēt māc. Induļa mierīgo, nosvērto balsi un tajā pausto iedrošinošo vēstījumu. Tādēļ man ir vēl jo lielāks prieks, ka apgāds "Zvaigzne ABC" tās vadītājas Vijas Kilblokas un grāmatas sastādītājas, redaktores Meldras Āboliņas personā klajā laidis ir šos Induļa Paiča "Brīžus kopā", apkopotus grāmatā ar nosaukumu "Klātbūtne".
Pirms runājam par grāmatas saturu, ir vērts uzteikt grāmatas noformējumu - tas ir pamatīgs cieto vāku sējums ar skaistu, bet tai pat laikā askētiski uzrunājošu noformējumu. Grāmatas saturs ir tāds, kas šo sējumu noteikti ir pelnījis, jo šīs atziņas, kas izlasāmas grāmatā, derēs un būs pārlasāmas reizi no reizes, grāmata bieži tiks šķirstīta, līdz ar to sējums to noturēs savos vākos. Tas šādām fundamentālām un saturā vērtīgām grāmatām ir ārkārtīgi noderīgi un pareizi, par to liels paldies izdevniecības darbiniekiem.
Grāmata "Klātbūtne" mums visiem paliks kā 2020. gada pandēmijas sākuma dienasgrāmata, jo katras dienas "Brīdis kopā" grāmatā ir fiksēts kopā ar tā brīža SPKC datiem un skaitļiem pasaulē, tā, piemēram, 17. martā, ar kuru sākas grāmata, Latvijā veikto testu skaits bija 391 un inficēto skaits bija 49, tai pat laikā pasaulē jau 168 019 gadījumi, no tiem Eiropā - 51 117 pozitīvi koronavīrusa testi. Grāmatas struktūra katrai dienai ir sekojoša, gluži tāda pati kāda bija sarunas jeb attiecīgā "Brīža kopā" struktūra: mācītāja Induļa Paiča uzruna klausītājiem un skatītājiem, tad seko kādas tēmas izklāsts un vēlākajos kopbrīžos jau tēmas tiek apskatītas, kuras ierosinājuši skatītāji un klausītāji, tad nobeigumā seko lūgšana un mācītāja sarunas nobeigums. Interesantākais moments grāmatā - aiz katra "Brīža kopā" ir ievietoti daži spilgtākie Facebook'ā pie attiecīgās sarunas publicētie skatītāju/klausītāju komentāri. Grāmatas beigās ir pievienoti daži pielikumi, kuros ir grāmatas autora ieteikumi literatūrai, kuru pašiem palasīt ārpus "Brīžiem kopā", kā arī Induļa un klausītāju ieteiktā mūzikas liste, kuru klausīties satrauktā prāta nomierināšanai un savveida meditācijai, apcerot kopbrīžos dzirdētās atziņas.
Domāju, ka mācītājam, psihologam un teologam, manam labam draugam, grāmatas autoram un "Brīžu kopā" klausītāju iedvesmotājam Indulim nebūtu iebildumi, ja es saviem lasītājiem publicētu šos pielikumus, lai arī tie, kuri varbūt nav aktīvi klaus;ītāji, varētu iedziļināties šajā mūzikas un literatūras izlasē un atrast kaut ko sev sirdij tuvu:
Attēli skenēti no manā īpašumā esošā grāmatas "Klātbūtne" eksemplāra
Šīs grāmatas mērķis skaidri iezīmējas pirmajā sarunā un, kā saka Indulis: "Mana klusā iecere, ja vien Dieva žēlastība ļaus, ir regulāras tikšanās, ar kuru palīdzību sevī uzturēt iekšēju garīgu ceļu". Un tas mūsu steidzīgajā un šajā satraukuma pilnajā pandēmijas laikā galīgi nav mazsvarīgi, jo ir viegli pazaudēt savus atskaites punktus un orientāciju uz labo, patieso un skaisto, uz to, kam tad īsti šajā Dieva radītajā pasaulē mēs ikviens esam aicināti un uz ko mums ikvienam jātiecas, pilnveidojot savu esamību šeit, uz šīs zemes. Tā ir tā teoloģija, kā saka autors, "kuru mums māca pati dzīve". Tā vijas kā vadmotīvs cauri visam šim darbam. Tādēļ:
"Lai kas arī notiktu ārējā pasaulē, pats svarīgākais saturs vienmēr ir mūsos un mums līdzās. [..] Dzīve ir neparasts instruments, ar kura palīdzību mēs tiekam veidoti."
Viens no izcilajiem momentiem, ko ir paveikusi grāmatas sastādītāja, balstoties uz autora uzrunās dzirdēto - izcēlusi būtiskas atziņas, kuras jau vien pašas par sevi ikkatra ir dziļākas apcerēšanas vērta un uz to aicinoša. Ne velti varu sacīt, ka šī ir ļoti piepildīta un bagāta grāmata, kas ļauj mums katram ielūkoties savas dvēseles dzīlēs, izprast tajā notiekošos procesus un mainīt savu apziņu, tādējādi bagātinot gan sevi, gan savus tuvos un mīļos, kā arī apkārtējos caur savu bagātību, kuru esam atraduši un īstenojam sabiedrībā.
Grāmatas satura autors, kā jau rakstīju iepriekš, katru tikšanās reizi noslēdz ar atbilstošu lūgšanu, kas patiesi nāk no viņa sirds dziļumiem un nekādā veidā nav iepriekš plānota, kas vien jau varētu uzrunāt tos, kas varbūt vēl nav atvērušies Dieva klātbūtnes iespaidam un Viņu sadzirdējuši. Indulis par lūgšanām šo kopbrīžu kontekstā saka šādi: "Lūgšana ir vienkāršākais veids, kā atvērties un ļauties lielajam procesam, ko indivīds, atsevišķs cilvēks nespēj kontrolēt. Lūgšana nozīmē mācīties uzticēties. Lūgšanas lielākais uzdevums ir pacelt uz viena viļņa ar to, kas mūs radījis, ļaujot iegūt iekšēju mieru, plūsmu vai skaidrību."
Autors grāmatā aplūko daudz dažādus cilvēka apziņas procesus, parādot arī mūsu prāta saikni ar vīrusiem, ne tik ļoti kā slimības ierosinātājiem, bet apziņas vīrusiem, kuriem mēs pakļaujamies un kas bieži mūs saindē, aizmiglojot kritiskās un apzinīgās domāšanas redzīgās acis, kas noved mūs maldos un šaubās par pasaules mērķiem. Tādēļ "apzināti ir jāielaiž savā prātā un sirdī citas domas, citas idejas, kas spētu mainīt un līdzsvarot biedējošo ārējo informāciju". Un šī grāmata ar tās atziņām un uzrunājošo raksturu lai ir viens no šiem viedo domu un atziņu avotiem, kas jūs mierina un līdzsvaro šajā satraukuma pilnajā laikā. Protams, bez tā mums ir Adventa laiks, tuvojas Kristus dzimšanas svētki, tādēļ arī šajā klusuma un mierpilnās apceres laikā vēl jo vairāk ir nepieciešami stabilitātes un klusas meditācijas pilni momenti, lai mēs spētu sagatavoties patiesai Kristus dzimšanas notikuma iedzīvināšanai savās sirdīs, prātos un domās.
Kāds komentētājs raksta: "Iespējams, tikai pēc ilgāka laika mēs tā patiesi apjautīsim, cik šis "attālināti" mums visiem ir bijis ļoti cieši KOPĀ." Un lasot šo grāmatu šajā rudens/ziemas pandēmijas otrā viļņa laikā, mēs patiešām apzināmies, cik svētīgu darbu un kādas dziļas pērles mums Indulis ir dāvājis un turpina to dāsni darīt arī caur citiem pasākumiem. Mēs, grāmatas lasītāji, šobrīd un arī turpmāk varam smelties stabilitāti, mieru un dvēseles gaismu ikkatrā mūsu dzīves satraukuma un baiļu mirklī, ik mirklī, kad mums rodas satraukums, jo grāmata "Klātbūtne" no ikkatras savas lappuses ir ar mums kopā un izstaro kopības sajūtai tik ļoti nepieciešamo gaišumu, sirsnību un paļāvību, ka viss būs labi. Šī grāmata noder gan prieka, gan satraukuma, arī sēru momentos. Tā ir izcila psiholoģijas literatūras pērle, radusies mijiedarbībā ar reāliem klausītājiem un reālos dzīves apstākļos, mums visiem dodoties cauri pirmajam pandēmijas satraukuma vilnim. Patiesi vārdi, patiesa situācija, patiess mierinājums un izpratnes veicināšana.
"Iespējas ir milzīgas, ja vien esam atvērti un gudri cilvēki. Jāsēj taisnība, lai pļautu mīlestību."
Teju ikkatrā lappusē ikkatrs šīs grāmatas lasītājs var atrast pamudinājumu, mierinājumu vai pat atbildes uz sevi satraucošajiem jautājumiem. Ja iesākumā grāmatas lappusēs var just vēl tādu kā autora taustīšanos, ko viņš pats arī nenoliedz, tad vēlākos "Brīžos kopā" jau ievijas kāda tematika - vai tā būtu iekšējās pasaules izzināšanas un iepazīšanas tematika un ieteikumi tās iepazīšanai un pilnveidošanai, vai arī par mūsu domām un vārdiem un uz ko mēs tā patiesi varam paļauties. Ik lappuse mūs uzrunā un sniedz atbildes pat šaubīgajiem un mazāk ticīgajiem, šī grāmata iedrošina un mudina paļauties uz to, kas mūs radījis un kas mūs ikvienu izved cauri visām pasaules, dzīves un dvēseles vētrām un satraukumiem.
"Kopību rada vienošanās ap mīlestības elementu."
Iesaku noskatīties RīgaTV24 raidījumu "Grāmatu kods", kur studijā viesojās grāmatas "Klātbūtne" autors, mācītājs Indulis Paičs un ar viņu sarunājās raidījuma vadītājs Arno Jundze un apgāda "Zvaigzne ABC" vadītāja Vija Kilbloka.