Dievs 9.0 jeb Grāmata, kas rada jaunu, plašāku izpratni par kristīgo garīgumu...
Kolāža: Didzis Kukainis (blogeris Didzis)
Vienā teikumā iekļaujoties, saku uzreiz: "Šī grāmata ir lieliska!" Tās saturs jau no pirmajām lappusēm, kurās savus ievadvārdus šai grāmatai pauž Latvijā plaši pazīstamais amerikāņu teologs, franciskānis Ričards Rors, lasītāju ieved integrāli paplašinātā realitātē un jaunā redzējumā uz kristīgo garīgumu un Dievu. Ne velti grāmatas nosaukums ir patapināts no programmatūras izstrādātājiem - Dievs 9.0 ir cilvēka apziņas par Dievu un Dievā iespējamās evolūcijas raksturojums, šie cipari norāda JAUNU iespēju, kā būt attiecībās ar Dievu un kristīgo garīgumu. "Dievs 9.0" ir grāmata, kuru iepazīstot, cilvēks iepazīst sevi, atrod sevi un izzina savas dziļākās dvēseles dzīles, iziet cauri sevis paša skatījumiem un attīsta jaunus, tostarp, attiecībā uz Dievu un t.s. Viņa gribu. Patiesi, iespējams, šī ir 21. gs. viedākā grāmata, kas uzrakstīta par cilvēka apziņas un mūsu kā homo religiosus (reliģiskā cilvēka) domāšanas modeļu un prāta evolūciju pretī Dievam un patiesajam kristīgajam garīgumam.
Šī trīs autoru kopīgi sarakstītā grāmata "Dievs 9.0", kā vēsta paši autori un kuriem es absolūti kā šo grāmatu izlasījis lasītājs piekrītu, stāsta par kaut ko patiešām patiesi lielu - tā ir par garīgo cilvēces attīstību, ietverot visus no cilvēces pirmlaikiem līdz pat nākamībai. Grāmatā kristīgais garīgums un tā evolūcija iztirzāta, izmantojot kādu, šķiet, Latvijā mazpazīstamu, bet tomēr ļoti efektīvu un izskaidrojošu sistēmu - amerikāņu zinātnieku Klēra Greivsa un Kena Vilbera personības attīstības "līmeņu teoriju". Patiešām, līdz šim neviens teologs nav izmantojis šo sistēmu, pielāgojot to Baznīcas un garīguma evolūcijas izpratnei un tādēļ tieši šī grāmata paveic šo dižo darbu, caur krāsu skalu (no smilškrāsas jeb Dievs 1.0 līdz koraļļkrāsai jeb Dievs 9.0) spirālveida dinamikā ataino mūsu prāta un apziņas pārejas. Kā datora programmatūra ik pa laikam jāatjauno, tāpat tas nepieciešams "arī cilvēku un sabiedrības apziņas pakāpēs". Un tomēr - ja datorā kādai programmas versijai var pārlēkt un instalēt jaunāku, tad to nevar izdarīt ar mūsu apziņas pakāpēm, līdz ar to visam jānotiek pakāpeniski, bet tie, kas mēģina uzreiz pārlēkt uz "jaunāku Dieva operētājsistēmas versiju", piedzīvo strīdus un nesaskaņas kā ticībā, tā teoloģijā, Baznīcā un sabiedrībā.
Grāmata "Dievs 9.0" ikvienu lasītāju savā ziņā "atvēsina", to izglītojot un parādot, ka attīstība un izaugsme ir iespējama, bet mums uz to ir jāiet saskaņā ar "programmatūras versiju". Tomēr tas nenozīmē, ka viss ķermenis, apziņa un prāts ir vienas versijas produkti - kā vēsta autori, katrs no tiem var piederēt pie dažādām apziņas attīstības pakāpēm un tieši tādēļ šī grāmata ir kā ceļvedis, kuru mums iedod līdzi, lai mēs neizdegtu savā ceļā pie mums sasniedzamās Dieva versijas, ejot cauri prāta, sabiedrības un Baznīcas aizspriedumiem, noliegumam, cīņām un grūtībām.
Lappusi pēc lappuses lasot un iepazīstot šī darba saturu, piedzīvoju gluži personisku atskārsmi par saviem garīguma meklējumiem un savu individuālo ceļu tajos. Nekritiskākam lasītājam, protams, šī grāmata var šķist kā tīra ķecerība, jo tā izaicina esošos domāšanas, viedokļu un ticības uzskatu modeļus, tiem pretī liekot uzdot jautājumus par to saturu, jēgu un vietu mūsdienu cilvēka dzīvē. Kā jau grāmatā minēts, šī "spirālveida dinamika", šis modelis patiesu meklētāju un izzināt vēlošos prātus ieved jaunā realitātē, kurā var nākties palikt vienam, jo maz kas grib patiesi izprast šīs norises, bet "patiesība atklājas vientulībā". Turpinot šo domu, autori vēsta: "Meklētājs gan var pats kļūt par savas atbrīvošanas projektu un atklāt jaunus, garīgus kontinentus. Taču viņam ir jābūt gatavam zaudēt atbalstu un būt vientuļam. [..] Jaunais garīgais atklājējs un dēkainis kā garīgs pionieris uzdrošinās izlauzties līdz nākamajai apziņas pakāpei, no kuras vēlāk gūs labumu aiznākamā "mēs" pakāpe. Tieši "es" apziņas pakāpē tiek atklāts un izmēģināts sarežģītākas garīgas struktūras nākotnes veidols - un arī tā ir kalpošana visam citam."
Jēzus māca cilvēkiem saskatīt sevi.
Lasīšanas gaitā nonākot līdz dažādu krāsu apziņas pakāpju raksturojumiem, lasītājs sajūtas kā uzlicis uz acīm īpaši sabiedrību un norises tajā izgaismojošas brilles, kas parāda aktualitātes sabiedrībā pilnīgi jaunā gaismā - kādēļ viss notiek tā, kā notiek! Reizumis uzdevu sev jautājumu, kā varētu šo sabiedrības izaugsmi veicināt un/vai paātrināt un arī uz šo savu jautājumu saņēmu atbildi - strādāt ar sevi un caur sevis transformāciju ienest šo "Labo vēsti" arī līdzcilvēku pulka vidū. Sabiedrībai ir jāiziet cauri dažādām apziņas pakāpēm, lai tālākajās tā neienestu neizdzīvotas izjūtas, atmiņas un neiecietību pret aktuālo apziņas līmeni. Protams, daudzi iebildīs, it īpaši tie, kas dzīvo ZILĀS KRĀSAS apziņas līmenī (pačukstēšu priekšā, ka tāda praktiski ir konservatīvākā sabiedrības daļa), tomēr jāsaka, ka priecē tas, ka apziņas pakāpes attīstās, sabiedrība un domājošākā tās daļa tiecas pretī jaunām atziņām, līdz ar to tā ieiet ORANŽĀS KRĀSAS apziņā vai pat vēl tālākās, atvieglojot un stingri nobruģējot ceļu visai pārējai sabiedrībai.
Man šī grāmata bija kā mielasts dvēselei, kā dievišķa sātīga maltīte, jo tā skaidri apliecina, ka attīstība notiek, kā manī, tā sabiedrībā, mums vajag būt tikai pacietīgiem. Ir tik patīkami un satraucoši lasīt, ka tomēr tā nav kļūda, ka patiesie meklētāji piedzīvo dažāda veida neizpratni un nicināšanu - tā izpaužas zūdošais ZILĀS KRĀSAS apziņas modelis, kuram viss ir stingros rāmjos, bet attīstoties sabiedrībai un tai pārejot jaunos apziņas stāvokļos, vecās sistēmas sabrūk, tās vairs nespēj adekvāti piedāvāt pasaules ainu, līdz ar to sākās savveida "psihoze" pret "atkritējiem", kas ne vien, izrādās, nav atkritēji, bet ir jaunās apziņas pakāpes vēstneši un garīgie pionieri.
Franču ebrejiete Simona Veila kā filosofe un mistiķe ļoti precīzi raksturo modernā laikmeta "indivīda īgnumu kristietībā". Viņu atgrūž ZILĀS KRĀSAS apziņas pakāpes Baznīcas "kolektīvais bloks" un "kalpošana sociālajai elkdievībai" - izstumšanai. Baznīcu, kura neciena patstāvīgu domāšanu, viņa uzskata par tādu, kas nelietīgi izmanto savas amata pilnvaras, vēloties piespiest mīlestību un veselo saprātu pieņemt Baznīcā lietoto valodu par normatīvu. Viņa apzināti izšķiras par slieksni, kas ir "punkts, kurā kristietība krustojas ar visu, kas tā nav". "Es palieku to visu pusē, kuri nevar Baznīcā iestāties, pie tā visa, kas netiek viesmīlīgi uzņemts Baznīcā, kura pati ir universālais visus uzņemošais nams." Simona Veila uzskata, ka "dažām avīm ir jāpaliek ārpus kūts, lai apliecinātu, ka Kristus mīlestība būtībā ir kaut kas pavisam cits".
Dievs 5.0, Dievs 6.0, Dievs 7.0, Dievs 8.0, Dievs 9.0 - tās ir apziņas pakāpes no ORANŽAS KRĀSAS līdz pat KORAĻĻKRĀSAI, pakāpes, kas ieved cilvēku jaunās un individuālās attiecībās kā vienam ar otru, tā ikkatram nepastarpināti arī ar Dievu. Brālis Rožē no Tezē kopienas Francijā, pēc tam, kad bija pārvarējis ZILĀS KRĀSAS apziņas pakāpes aizspriedumus, sacīja: "Ir kaut kas fascinējošs Dievā - viņa klātbūtnes pazemīgums. Viņš nekad nesoda, nekad neaizskar cilvēka cieņu. Viņš nevienu netur īsā pavadā, lai liktu būt paklausīgam. Katrs kundzību alkstošs žests izķēmo Dieva seju."
Jā, patiesi, lai gan jau iepriekš biju lasījis un interesējies par tēmām, kas aplūkotas arī šajā grāmatā, tomēr jāsaka, ka reti izdodas kaut ko lasīt tik sakoncentrētā un pilnīgā veidā. "Dievs 9.0" ir grāmata domātājiem, analizētājiem un sabiedrības norišu pētniekiem un sevis paša dzīļu izzinātājiem, tā ieved lasītāju jaunos sevis izzināšanas labirintos un caur sevis atklāšanu aizved pie jaunas Dieva izpratnes un Viņa absolūtās Mīlestības visā patiesībā atpazīšanas, pieņemšanas un vēlmes to nodot tālāk. Jo, ko esam guvuši, no kā esam mācījušies, to vēlamies līdzdalīt citiem - dalīts prieks dubultprieks, kā vēsta latviešu sakāmvārds!
Reliģiskā apgaismība - caur pakāpēm, garīgā pieredze - caur stāvokļiem! Ar šādu frāzi varētu izteikt mūsu grāmatas mērķi. Kurš pazīst apziņas pakāpes, tam rokās ir kritērijs, ar kuru kritiski izvērtēt garīgos skolotājus, teologus un guru, tādā veidā atšķirot kviešus no nezālēm.